8 Grocery Items You Should Stop Buying

grocery

If you love food (and who doesn’t?), a trip to the supermarket can be a glorious thing — zipping up and down the brightly lit aisles, grabbing items from bountiful shelves and eagerly anticipating digging in.

But it can just as easily be a stressful experience, full of [price comparisons, wading through difficult-to-understand ingredients lists and the eternal struggle to pick out the best product from a shelf of seemingly identical items.

There are, however, some grocery items that might be better to avoid entirely. Some contain unexpected and undesirable ingredients, some don’t provide the nutrients you may be expecting, some are way more expensive to buy than to make at home, and most of them are vastly inferior to a fresh version prepared in the comfort of your own kitchen.

1. Bottled water and soda

bottke%20watre

You can buy bottled water and soda cheaply, and in case you haven’t been paying attention, plastic is making our planet very sad. Do Mother Earth a favor and buy some sort of eco-friendly water filtration system so that you can have clean-tasting water without creating unnecessary waste.

Water filter pitchers and bottles aren’t all that expensive, and you can [buy them practically anywhere. Or just drink tap water. As for soda, it may be more economical to make your own at home using or a similar device.

2. Canned fruit and vegetables

can%20food

If you have access to fresh or frozen fruits and vegetables, those really are the better-for-you options. Canned vegetables sometimes have a really high sodium content, and canned fruit is often swimming in sugar syrup, so if you’re using them in lieu of the fresh stuff, you might be missing out on a lot of their natural goodness.

Of course, if there’s no other option, a meal made from canned goods is not going to cause irreparable harm, but try not to make canned fruits and vegetables the center of every meal.

3. Frozen and canned pasta

frozen%20pasta

The convenience of warming up a frozen pasta dish in a matter of minutes via microwave is pretty incredible, but most are loaded with fat and sodium. It doesn’t really take that long to boil noodles and make your own sauce (or use some from the store if you must), and it tastes a million times better.

4. Hot bar items

hot%20bars%20item

Most places that offer hot bars make you pay by the pound — and that’s where they get you. While you may not think your food is that heavy, you’ll end up shelling out a lot more than if you were to just prepare that same food yourself.

Oh, and eating from buffet-style hot bars increases your risk of developing foodborne illness. No thank you.

5. Pre-cut fruit and vegetables

pre%20cut%20fruits

It’s easy to cut your own fruit and veg, and doing so allows you to choose produce that’s actually ripe and delicious. The pre-cut packages of fruit and vegetables may seem tempting as you walk into a brightly colored supermarket, but they are overpriced and basically just a waste of money.

6. Premade salads

premade%20salad

Premade salads are great because you don’t need to buy leafy greens and toppings separately (or do any chopping), but nine times out of 10 you’re overpaying for something you could prepare in the blink of an eye. You don’t know how long it’s been on the shelf, its container is a waste of plastic, and even if the label says “triple washed,” that doesn’t mean its safety can be completely guaranteed. This goes for salads that aren’t actually salad, too.

7. Salad dressings

salad%20dressing

Here we go again with unnecessary ingredients. It’s pretty common knowledge these days that a lot of salad dressings are masquerading as healthy but actually contain refined vegetable oils, preservatives, stabilizers, artificial food coloring and lots of sugar. Once you learn the basic salad dressing ratio — two to three parts oil to one part acid — you’ll be able to throw together delicious dressing in no time at all.

8. Sandwiches

sandwiches

A sandwich is practically the easiest meal to prepare on the face of the Earth — and have you ever even had one from the store that’s as good or better than one that’s homemade? For the price of whatever you’re paying for one sandwich at the market, you can just buy all of the ingredients and increase the number of sandwiches you end up with. And when you make it at home, you can control the ingredient ratio and its freshness will be guaranteed. Nobody likes an hours-old tuna sandwich on soggy white bread.

Source: MSN